Transistor on pooljuht-seade. Teda saab kasutada pinge/voolu abiga teise vooluahela lülitamiseks või mingi signaali võimendamiseks. Siin räägin ainult lülitamise rakendusest ja väga pealiskaudselt.
Toon näited bipolaar transistoridega (BJT bipolar junction transistor) - neid on kahte alaliiki - NPN ja PNP. Ahelasse ühendatakse neid vastavalt liigile erinevalt.
- NPN ühendatakse lülitatavast koormusest GND poole ja tema sisselülitamiseks antakse ta baasi-nimelisele jalale positiivne pinge, nt 5V.
- PNP ühendatakse koormusest plussi poole ja tema sisse lülitamiseks on vaja talle anda koormuse toitest madalam pinge, näiteks GND tase.
NPN transistoridele on rohkem lihtsaid rakendusi, piisab, kui jätad meelde, et tuleb kontrollida, kumba tüüpi transitoriga on tegemist ja oskad skeemi lugeda. BJT transitoride jalgade paigutus ei ole standardiseeritud, seetõttu tuleb alati infolehest (datasheet) vaadata, milline on konkreetse transistori jalgade järjekord, ning see skeemitähisega kokku viia. Guugelda "[transistori tähis näiteks 2N3904] datasheet" ja otsi sarnast pilti, nagu allpool 2N2222 kohta.
Lisaks BJT transistoridele on olemas ka väljatransitorid (FET - field effect transitor), neid kasutatakse eriti võimsate koormuste lülitamiseks, näiteks elektrijalgratta mootorile.