Language Switcher Fallback

Potentsiomeetrid

Potentsiomeeter on muutuva takistusega takisti, kuid tal on 3 jalga. Ühest äärmisest jalast teiseni on takistus muutumatu, keskmise jala küljes on liikuv kontakt, mis nupu keeramisel liigub mööda takistusmaterjali ja jaotab potentsiomeetri kogutakistuse kaheks osaks. Seega keskmisest jalast ükskõik kumma äärmiseni on takistus muutuv.
On kahte olulise erinevuse tüüpi potesid:

  • Lineaarsed - neid kasutame mikrokontrolleriga ühendatud pingejaguriks, nende takistusmaterjal on terves pikkuses ühtlaste omadustega ja mõõdult sama vahemaa keeramine annab tulemuseks samaväärse takistuse muutuse sõltumata sellest, kust alustada.
  • Logaritmilised ehk audio poted - neid kasutatakse peamiselt heli valjuse reguleerimiseks, nende takistusmaterjali omadused muutuvad ühest servast teiseni nõnda.

Potentsiomeetreid on füüsiliselt paari erineva kujuga - suure nupuga alatasa kasutamiseks; kruvikeeraja-nupuga "trimmerid" selleks, et mingi asi korra paika häälestada ja siis rahule jätta, enamasti seadme korpuses sees peidus ja sirget rada mööda libistatava kontaktiga. Audiopotesid on olemas ka selliseid, millel on sees kaks paralleelset potentsiomeetrit ühe telje peal, sest vasaku ja parema kõlari heli on elektriliselt lahus, kuid valjust tuleb keerata mõlemal korraga.
Potentsiomeetritel on peal kirjas nende kogutakistus.
Potentsiomeetri kasutamisest saad rohkem teada pingejaguri peatükis.