Language Switcher Fallback

Taimede inkubaator

Mul on varasematel aastatel tomatitaimede ettekasvatamine kehvasti välja kukkunud, sest toas aknalaual on valgus piiratud ja temperatuur kõrge. Sellistes oludes venivad tomatitaimed hirmus pikaks, aga jäävad nõrgad. Nüüd üritasin seda viga parandada nõnda, et ehitasin taimedele oma "toa" ehk kasti. See toimib siis kevadisel ajal, kui õues on veel oluliselt jahedam kui toas.
Minu korteris on olemas värskeõhuklapp, ehk siis seinas auk õue. Võtsin sellel katte maha ja ühendasin sinna ventilatsioonitoru, mille kaudu tõmban arvuti ventilaatori abiga jahendamat õueõhku tomatite "tuppa". Lisaks panin taimede kohale ka LED taimelambid. Lampe ja ventilaatorit juhib ESP8266 kontroller (Wemos).
Tulemus ei ole liialt hea. Asi töötab pilvisel ajal, tomatite "tuba" on siis paari-kolme kraadi võrra ülejäänust jahedam. Päikese käes on aga kastis hirmus palav. Palavam kui toas üldiselt. Arvan, et pean tegema edasiarenduse, kus kasti tagumist külge saab kontroller motoriseeritult avada ja sulgeda. Päikesepaistes tuleks leppida siis toas valitseva temperatuuriga ja varju korral saaks õueõhu jahutust kasutada.
Varasematel aastatel olen kasutanud meetodit, kus taimed on tärganud toas, kuid hiljem paigutasin nad kahekordse akna vahele ritta. Mul on kolmeosaline aken, mõlemad äärmised raamid on avatavad. Päeva ajal tegin välimised aknad praokile (sisemised kinni, et toas külmaks ei läheks). Ja öösiti sulgesin välimise kihi ja avasin sisemised aknad praokile, et toast tulev õhk ei laseks aknavahel liiga külmaks minna taimede jaoks. Ma arvan, et sellekevadised taime-inkubaatori tomatitaimed ei ole paremad selle aknavahe meetodiga saadutest. Kuid mingi kasu kastist ikkagi oli, sest mu elurütm on vahepeal muutunud - aknavahe meetod nõuab, et ma oleks kodus igal hommikul ja õhtul, kui aknaid ümber paigutama peab - seda ma sel aastal tegema ei pidanud.
Kasti peal on võre sel põhjusel, et mul on kassid, kellest vähemalt üks armastab taimi rüüstada, kui neile ligi pääseb.

Põhiliste osade skeem

Tarkvarast

Piinlik küll, aga koodi kirjutada ESP8266 kontrollerile ma veel ei olegi jõudnud. Seade töötab ESPEasy tarkvaraga, mis on mõeldud targa kodu lahenduste jaoks. See on valmis kood, mille saab ESP8266 kontrollerile kirjutada kasvõi Arduino IDE-t kasutades. ESP tekitab seejärel oma wifi võrgu. Sellesse võrku näiteks mobiiliga sisse logides näeb seadistuse lehte, kuhu saab sisestada oma koduwifi ligipääsu andmed. Seejärel ESP ühendub koduwifisse. Nüüd, kui leida võrgu skaneerimise tööriistaga millisel IP-l ESP asub, saab tema kõigile seadistustele arvutist brauseri abiga ligi. Seal saab määrata, kuhu ühendasid sensorid, releed ja muu ning mõnesid reegleid, mida millistel tingimustel teha.