Võrgupinge, ehk niinimetatud 230 volti vahelduvool, mis tuleb tavalisest stepslist, ON ELUOHTLIK.
Mitte iga kokkupuude 230V pingega ei tapa, aga ebameeldiv on see garanteeritult.
SURMAOHTLIK on võrgupinge siis, kui vool läbib rindkere, ehk siis siseneb ja väljub keha erinevates osades, mille vahele jääb rindkere. Selline olukord saab tekkida näiteks siis, kui kummagi käega puutuda erinevat juhet vooluvõrgus (faasijuhe ühes ja null või maandusjuhe teises käes) või näiteks kui faasijuhe puudutab ülakeha aga jalad on juhtiva materjali kaudu kokkupuutes maaga (näiteks midagi niisket või metallist). Elektrivoolust võivad mõjutatud saada ja seiskuda hingamise lihased. Veel halvemal juhul hakkavad südamelihased liiga kiirelt kokku tõmbuma, vere pumpamine ei toimi, kui MÕNE MINUTI jooksul ei sekkuta defibrillaatori-nimelise meditsiiniseadmega, siis inimene sureb.
ÄRA MITTE KUNAGI KATSU LAHTI VÕETUD, VOOLU ALL OLEVAT SEADET MÕLEMA KÄEGA.
ÄRA MITTE KUNAGI KATSU LAHTI VÕETUD, VOOLU ALL OLEVAT SEADET, KUI OLED KOKKUPUUTES MAAPINNAGA, PISUTKI NIISKE PÕRANDAGA, KESKKÜTTERADIAATORIGA, VEETORUDEGA, MAANDATUD KODUSEADME KORPUSEGA.
Kui topid ühe näpu faasi ja nulljuhtme vahele, siis vool tõenäoliselt läbib seda näppu üsna otseteed ja südameni ei jõua. Elekter „hammustab“ - tekitab väga ebameeldivat tunnet. Ei soovita proovima hakata.
Kui isoleerimata elektrijuhe pihku haarata, siis käelihased võivad tahtevastaselt kontraheeruda – käsi tõmbub rusikasse juhtme ümber ja vooluring läbi inimese jätkub. Sellises seisundis inimese aitamisel EI TOHI teda puutuma tormata. Vool juhtmes tuleb välja lülitada (lülitist, stepslist, peakaitsmest) või mittejuhtiva eseme abiga eemaldada juhe ja inimene teineteisest.
Ohu suurus on peamiselt seoses keha läbiva vooluga. Voolu suurus omakorda sõltub võrdeliselt pingest ja pöördvõrdeliselt takistusest. Kuiva, terve naha takistus on üsna suur võrreldes niiskega, mis tähendab, et sama pingega kokkupuutel vool läbi kuiva naha ei kasva nii suureks, kui niiskel nahal või haava piirkonnas ja kuiva nahaga inimene on vähem ohustatud.
SÜDAMESTIMULAATORILE võib pisimgi vool häirivalt mõjuda. Inimesel, kellel on südamestimulaator, on RANGELT VASTUNÄIDUSTATUD elektri ohu alla sattumine.
Ka üksnes ehmatus väikesest elektrišokist võib panna inimese tegema ootamatuid liigutusi, mis võivad viia muude vigastusteni, eriti ronimisel ja masinate läheduses.
SEADE, MIDA REMONDID, PEAB OLEMA STEPSLIST VÄLJA VÕETUD.
KUI LÜLITAD LAHTIVÕETUD SEADME TESTIMISEKS VOOLUVÕRKU, SIIS ÄRA PUUTU ELEKTRILISI OSI JA HOOLITSE SELLE EEST, ET KA TEISED INIMESED EI SAAKS PUUTUDA. Samuti hoia koduloomad ohutus kauguses.
KUI ON VÄLTIMATU VAJADUS TEHA MÕÕTMISI SEADME VOOLU ALL OLEKU AJAL, SIIS PALU KOGENUD SPETSIALISTI ABI JA JUHENDAMIST.
TEINE KÄSI HOIA EEMALE (SÜGAVALE TASKUSSE ÄRA).
ENNE VAATA, ET SA EI OLEKS KOKKUPUUTES NIISKUSE, KESKKÜTTERADIAATORI VÕI MAANDATUD JOOTEKOLVIGA.