Õmblusmasinatest
Kogun siia oma videod ja veidi muud kasulikku infomaterjali nõukogudeaegsete ja vanemate õmblusmasinate kasutamise ja hooldamise kohta.
ПМЗ-2М
Tsaika / Podolsk / Malva
Õmblusmasina nõeltest ja nõela niidistamisest
Õmblusmasinate kasutusjuhendid
Õmbusmasin Singeri perekond 15 kasutusjuhend (PDF)
eesti keeles 1929
Pilt pärinenb Singeri kasutusjuhendi tagakaanelt
Õmblusmasin Tsaika 142M kasutusjuhend (PDF)
vene keeles 1991.
Tsaika 142M-ga on väga sarnane Podolsk 142. Samuti sarnased, kuid ainult siksakki ja mitte muid pistetüüpe tegevad on Tsaika 132M ja Malva. Ja osaliselt sarnaseid mudeleid on veel.
Pilt pärineb Tsaika 142M kasutusjuhendi kaanelt
Õmblusmasin Tsaika 3 kasutusjuhend (PDF)
vene keeles 1977.
Pilt pärineb Tsaika 3 kasutusjuhendi kaanelt
Õlitamise skeem Malva kasutusjuhendist (PDF)
Ilma eri pistetüüpideta masina õlitamine (Tsaika 132, Malva).
Pilt pärineb Malva kasutusjuhendi kaanelt
Singer 28K (paadikujulise võnkuva süstikuga masin, sarnane kuid mõõdult suurem on 27K) inglisekeelse kasutusjuhendi saab alla laadida sellelt lingilt https://www.singermachines.co.uk/sewingmachineparts/instruction-books/singer-28k-manual.html (ei pea ostuprotsessi läbima, hinna all on sinine link allalaadimiseks)
Erinevate tootjate masinate manuaalideni võib jõuda alustades siit http://ismacs.net/manuals.html
Kasulikud lingid
-
Venekeelne youtube'i kanal, kus proff õmblusmasinamehhaanik räägib väga süstemaatiliselt nõukogude õmblusmasinatest: https://www.youtube.com/channel/UCLgECGBRY4epqCPjnSUnk-g/videos
Kui selle kanali vaatamisele piisavalt aega pühendada, siis saab kätte päris arvestatavad remondi oskused masinate PMZ, Tsaika, Podolsk, Malva kohta. Tema on ka seisukohal, et Tsaika tüüpi masinad on tööloomad, mis mitu põlvkonda agaraid õmblejaid ära teenindavad, sama aga ei saa oodata kaasaegsetelt masinatelt. - Inglisekeelne youtube'i kanal, kust leidsin veidi enam juttu õmblusmasina puhastamise kohta - kuidas puhastada keret ja ehisdetaile ilma neid kahjustamata. Pikad videod aeglaselt edeneva tekstiga, aga siiski väärt informatsioon: https://www.youtube.com/watch?v=Jz42RjIKcgg
- Iga Singeri õmblusmasina kohta on võimalik seerianumbri järgi teada saada, mis aastal see valmistatud. Andmebaasi leiab siit http://ismacs.net/singer_sewing_machine_company/serial-numbers/singer-sewing-machine-serial-number-database.html Peale seerianumbri rea leidmist gaks juhuks guugelda mudeli numbrit. Kusagil on mainitud, et mõnedel masinatel on kahes kohas seerianumber ja üks on lühem kui teine.
- Kogum venekeelseid õmblusmasinate manuaale ja õmblusmasinate teemalisi raamatuid https://www.chipmaker.ru/files/category/72/ (failide alla laadimiseks tuli luua kasutajakonto).
Niisama eksperimente
"Podolski hübriid", ehk Tsaikale saab käsivända, kui vaja.
Hooratas ja vändamehhanism pärinevad Podolsk / PMZ 1M küljest (2M peaks sama hea olema).
Juurde on vaja M6 polti ja mutrit, sest mootori kinnituse M8 ei mahtunud vända kinnitusest läbi. Mutter tuleb peenikeste näppude või abivahenditega masina kere sisse trikitada.
Videos mul vända mehhanism loksub, sest ma ei keeranud polti kõvasti kinni.
Küll aga on sel kombinatsioonil üks puudus, mis videos näha ei jäänud: kui väntamist tuleb alustada alt üles, siis masin tahab laua peal hüpata. Sest Tsaika kere on alumiiniumist ja kergem, kui PMZ rauast kere.