Sisukord
Skeem fototakisti (ehk valgustundliku takisti) ja RGB LEDiga.
RGB LEDid
RGB LEDisid on kahte tüüpi: "common cathode" ja "common anode". RGB LEDi sees on kolm eri värvi LEDi, aga sel on 4 jalga - kas plusspooled või miinus pooled on kokku ühendatud. Katood on miinus-pool, anood pluss-pool. Joonised panin mõlemat tüüpi LEDide kohta, aga koodinäited on "common anode" kohta, sest õppekomplektides tundusid olevat need.
LEDi neljast jalast ühine jalg (kas ühine pluss või ühine miinus) on kõige pikem jalg. Siin tavalise LEDi +/- pikkuste loogika ei kehti.
Kui paigutada LED nii, et ühine pikk jalg on vasakult paremale lugedes teine, siis ülejäänud jalad on järjekorras Red-common-Green-Blue (pilt).
Kui on tegemist "common anode" RGB LEDiga, siis ühine jalg ühendatakse +5V-ga. Iga värvi jala külge ühendatatakse takisti, ning sellest edasi Arduino väljund piniga. Kuna + toide on olemas ja Arduino asub miinuse poolel, siis LED lülitub sisse siis, kui Arduino pin läheb LOW ehk GND tasemele. Kui Arduino pin on HIGH ehk +5V tasemel, siis on LEDi mõlemal poolel +5V - ehk siis tegelikult pinget ei ole ja vool ei liigu ning LED ei sütti. Seda tuleb nüüd järgmistes näidetes tähele panna, et LOW peale lülitamine tähendab LEDi sisse lülitamist.
Kui oleks tegemist "common cathode" LEDiga, siis oleks ühine jalg ühendatud GND-ga, takistid LEDist "üleval pool" ning Arduino pini HIGH peale lülitamine lülitaks LEDi sisse.
Siit tasub ka tähele panna ja meelde jätta, et see, kummal pool LEDist on tema takisti, ei oma tähtsust - töötab mõlemat pidi. RGBde puhul on võimalik see ainult ühele poole panna, sõltuvalt tüübist.